Jaskra u dzieci

jaskra u dzieciWarto by każda przyszła mama zapoznała się z tematem występowania jaskry u dzieci. Nie musimy od razu zakładać, iż jaska właśnie dotknie nasza pociechę, ale należy pamiętać, iż nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził. Co to jest jaskra? Jak do niej dochodzi? Co ją powoduje? Jakie istnieją rodzaje jaskry?

Jaskra jest chorobą o różnym mechanizmie powstawania czynnika chorobotwórczego. Najczęściej spotykanym mechanizmem powstawania jaskry wśród dzieci jest wada strukturalna kąta przesączania, który w gałce ocznej jest odpowiedzialny za prawidłowy odpływ cieczy wodnistej z komory przedniej oka. Skutkiem jaskry może by wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz trwała zmiana w obszarze narządu wzroku.

Jaskrę wieku dziecięcego można podzielić na trzy rodzaje i zalicza się do niej;

–        jaskra pierwotnie wrodzona,

–        związana z anomaliami wrodzonymi,

–        jaskrę wtórna niemowląt i dzieci

Jaskra wieku dziecięcego – pierwotnie wrodzona

Inaczej nazywana potocznie jaskra wrodzona. Towarzyszą jej niejednokrotnie liczne wady ogólnoustrojowe, defekty kąta przesączania niekiedy całkowicie uniemożliwiają odpływ cieczy wodnistej. Mozę to spowodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jaska jest niezwykle niebezpieczna i poważna choroba a zaniechanie jej leczenia może doprowadzić nawet do nieodwracalnego utraty wzroku.

Rozpoznanie jaskry wrodzonej może nastąpić bezpośrednio po narodzeniu lub w okresie do trzeciego roku życia.

Statystyczna częstotliwość wystąpienia jaskry wśród noworodków to około jeden przypadek na 10 000 dzieci. Niestety, ale w 70% przybytków atakuje ona oba oczy. Badania pokazuje, że choroba ta częściej dotyka chłopców. Jaska wrodzona ujawnia się najczęściej w okresie noworodkowym lub niemowlęcym do 6 miesiąca życia.

Jej podstawowe objawy to; kurcz powiek, światłowstręt oraz łzawienie, zwiększenie gałek ocznych u dzieci. Do ostatnie z objawów dochodzi w skutek gromadzenia się cieczy wodnistej i wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Czy rodzić może samodzielnie dostrzec niepokojące objawy? Tak, zazwyczaj uwagę rodziców przykuwa zamglenie rogówki, które jest spowodowane wzrostem ciśnienia.

Jaskra związana z wadami rozwojowymi

Jaskra związana z wadami rozwojowymi tak jak wcześniej opisana jaskra może ujawnić się już w okresie noworodkowym. Jej rozwój może nastąpić w takich wadach rozwojowych gałki ocznej jak; małoocze, bezteczówkowośc, defekty soczewki oka, zaburzenia rozwojowe przedniego odcinak oka tzw. zespól Petersa, Axenfelda – Riegera, różyczka wrodzona, zespól Lowe’a.

Jaskra wtórna u dzieci

Ten rodzaj jaskry może rozwinąć się na skutek wystąpienia licznych urazów. Jej wtórny charakter nie dotyczy tylko i wyłącznie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Wtórnych charakter jaskry może wynikać miedzy innymi z zapalenia błony naczyniowej, która towarzyszy młodzieży przy zapaleniu stawów. Nie jest to jej jedyne oblicze, może być wtórnie wywołana na skutek urazu, po usunięciu zaćmy wrodzonej, w bez soczewkowości, w wyniku przebiegu retinopatii wcześniaków oraz wystąpienia guzków wewnętrznych.

Nigdy nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia jaskry może być tragiczne w skutkach. Leczenie odbywa się zawsze w sposób operacyjny na oddzielę chirurgicznym. Często podejmowana jest decyzja o wykonaniu goniotomii. Zabieg ten polega na wykonaniu nacięcia struktury w kacie przesączania, co tym samym ułatwi odpływ cieczy wodnistej.

W przypadku wystąpienia nieprzeziernej rogówki wykonywany jest zabieg trabekulatomii. Polega on rozerwaniu nieprawidłowego beleczkowania w obrębie kata przesączania.

W praktyce stosowana jest także terapia wspomagająca, która ma na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez użycie w tym celu kropli. Jest to rozwiązanie tymczasowe przygotowujące do operacji.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

wysypka u dzieci, jaskra u dzieci

comment closed


Przeczytaj inne:
pediatra
Jak wybrać dobrego pediatrę dla dziecka?

Każdy rodzić chce dla swojego dziecka najlepszej opieki. Sam daje mu to, co najlepsze i tego też oczekuje od każdego...

Zamknij