38 tydzień ciąży, 38 TC

38 tydzień ciążyTak właśnie milowymi krokami zbliżasz się do końca 40 tygodniowego okresu ciąży. Dziecko osiągnęło już wagę około 3 kg i mierzy w granicach 48 centymetrów.

Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych do szpitala dokumentów w jednym właściwym miejscu i poinformowanie o tym swojego partnera. Dlaczego? Często kobiety w sytuacji stresującej a poród niewątpliwie właśnie taką sytuacją jest zapominają o podstawowych rzeczach. Podstawę stanowi dowód osobisty, karta ciąży oraz aktualne wyniki badań. Wszystkie te dokumenty wraz z tobą powinny zjawić się na porodówce.

Dziecko

Można już śmiało maluszkowi pogratulować, że zrobił kawał dobrej roboty. Wszystkie narządy oraz cały układ jest już wykształcony. Dziecko nabrało odpowiedniego różowatego koloru, jest pulchniutki i siedzi sobie w pozycji oczekującej z nogami po turecku. Czasami jeszcze bezskutecznie próbuje się przeciągać, ale ma zbyt mało miejsca by mogłoby mu się to udać. Jest cały czas zwarty oraz gotowy by znaleźć się po drugiej stronie brzuszka mamy. Czy jeszcze jakieś zmiany zachodzą w jego organizmie? Dziecko nadal rośnie i nabiera tkanki tłuszczowej. Jednocześnie, ale stopniowo zaczyna pozbywać się mazi płodowej oraz lanugo. Organizm nadal produkuje surfaktant odpowiedzialny za zapobieganie sklejaniu się pęcherzyków płucnych po porodzie. To właśnie dzięki temu płuca dziecka będą się mogły rozprężać wraz z pierwszymi oddechami.

Mama

Zaczyna się totalna burza mózgu. Nie potrafisz już o niczym innym myśleć tylko myślisz o porodzie. To zupełnie naturalne. Dlatego staraj się być przygotowana na ten moment gdyż może on nastąpić w każdej chwili. Miej, więc wszystkie niezbędniki pod ręką.

Nadal wykonuj masaż krocza, który przygotuje odpowiednio krocze do porodu. Także twoje piersi są już w 100% gotowe na to by rozpocząć karmienie maluszka. Jeśli przed ciąża nie miałaś zbyt obfitego biustu to teraz na pewno wygląda on imponująco. Bardzo prawdopodobne, iż z piersi wycieka już żółtawa maź to tak zwana siara, czyli inaczej pierwsze mleko. Jeśli jednak nie zauważyłaś u siebie takiego stanu spokojnie organizm czeka tylko na odpowiedni znak-sygnał.

Dzieciątko zaczyna w tym tygodniu przesuwać się w dół macicy w kierunku kanału rodnego, dlatego też najprawdopodobniej zauważyłaś obniżenie się brzucha. Trwają przygotowania do porodu. Ze względu na skracanie się szyjki macicy oraz występowanie skurczów przepowiadających możesz zauważyć śluz w odcieniu różowatym lub czerwonym. Nie ma wówczas powodu do obaw.

Jeśli poczujesz, że skurcze nasilają się niezwłocznie udaj się do lekarza lub do szpitala na izbę przyjęć. Tam lekarz na podstawie twoich słów nie może opierać swojej diagnozy lekarskiej, dlatego właśnie dokona badania KTG, które rejestruje czynność serca płodu oraz napięcie macicy. Tylko takie badanie jest wiarygodne i pozwoli podjąć odpowiednie kroki dalszego działania.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, dlatego nie lekceważ żadnych niepokojących cię objawowi zgłaszaj je lekarzowi.

Zobacz czego szukali internauci:

38 tc wysypka, 38 tydzie ciy, 38 tc, 38 tydzień ciąży, 38tc

comment closed


Przeczytaj inne:
homeopatia
Homeopatia

Termin homeopatia pochodzi od dwóch greckich słów. „Homois, „– co oznacza podobny oraz „pathos”, czyli cierpienie. Leczenie homeopatia uznane jest...

Zamknij