32 tydzień ciąży, 32 TC

32 tydzień ciążyDziecko osiągnęło miarę około 28 centymetrów oraz wagę średnią 1700g. Przyjmuje się, że płód w tym tygodniu dojrzałości jest już zdolny do samodzielnego przeżycia. Dlatego możesz odrobinę wyciszyć swoje skołatane nerwy spowodowane obawą wcześniejszego porodu oraz towarzyszącym temu konsekwencjom.

Dziecko

W tym oto tygodniu proporcje ciała dziecka są takie same jak noworodka. Niemniej jednak nieustannie udoskonala ono swoje umiejętności. Dlatego wskazane jest by wykorzystał ten czas maksymalnie i nie pozostał w brzuszku mamy do wyznaczonego terminu. Z pewnością odbije się to ogromnym plusem na zdrowiu i odporności.

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży u dziecka występuje tak zwany odruch źreniczny. Co robi dziecko? Ćwiczy, ćwiczy i jeszcze raz ćwiczy. Połykanie, ssanie oraz oddychanie. To podstawa, dodatkowo rozpychanie się, kopanie i przeciąganie. A miejsca jest coraz mniej, dlatego właśnie coraz dokuczliwiej odczuwasz razy dziecka.

Skóra na ciele dziecka staje się coraz bardziej wygładzona, nabiera różowego odcienia i jest mięciutka. Maluszek nabiera tkanki tłuszczowej, przez co widocznie zmienia się jego wygląd. Policzki stają się coraz bardziej okrągłe a ciało pulchniutkie.

Bardzo prawdopodobne, iż właśnie w tym czasie w przypadku chłopców jądra dotarły do moszny.

A co nowego u mamy?

W twoim organizmie cały czas się coś dzieje. Idziesz łeb w łeb z dzieckiem, niekiedy wyraźnie nawet przodując. W chwili obecnej zwiększa się tętno do około 85 uderzeń na minutę. Przez nerki, które pracują na pełnych obrotach przepływa maksymalna objętość krwi.

Brzuszek rośnie jak napompowany balonik. Macica znajduje się w połowie drogi pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym mostka. To właśnie przez nią możesz odczuwać szybsze kołatanie serca, duszności oraz możesz szybciej odczuwać zmęczenie. Niestety nie zbyt pocieszająca wiadomością jest to, że lepiej już nie będzie a objawy te nie ustąpią do dnia porodu. Ten dzień na szczęście już coraz bliżej.

W trakcie wizyty lekarskiej najprawdopodobniej właśnie w tym czasie zapadnie decyzja o tym jak będzie przebiegał poród. Od czego jest to uzależnione? W zależności od tego, jaką pozycję przyjmie dziecko czy główką czy miednicą w dół. Jeśli okaże się, że przodują pośladki dziecka a jest to twój pierwszy poród najprawdopodobniej lekarz zaleci zastosowanie cesarskiego cięcia. W praktyce oznacza to, iż jeśli tylko poczujesz regularne skurcze lub odejdą ci wody płodowe natychmiast musisz się udać do szpitala w celu dokonania cesarskiego cięcia.

Aby odpowiednio przygotować swój organizm do tego, co go niebawem czeka pamiętaj o ćwiczeniach głównie masażu krocza a także ćwiczeniach Kegla. Pij duże ilości płynów, ale nie koniecznie chwile przed snem, gdyż pęcherz moczowy z pewnością da o sobie znać w nocy i nie da ci wypocząć.

Wszelkie dolegliwości takie jak obrzęki, wysypki itp. zgłaszaj koniecznie swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Przygotuj już najlepiej niezbędną wyprawkę dla dziecka oraz siebie do szpitala, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

Zobacz czego szukali internauci:

32 tc, 32 tydzień ciąży, 32tc, wysypka na brzuchu w 32 tygodniu ciąży, zmeczenie w 32tc, 32 tc dziecko, noworodek 32 tydzień, usg 32 tydzień ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
przemoc psychiczna
Przemoc psychiczna w rodzinie

Życie mija nam wszystkim bardzo szybko, niekiedy aż za szybko. Kiedy patrzymy wstecz nie zawsze można wspominać to, co najlepsze....

Zamknij