Nadciśnienie w ciąży

nadciśnienie w ciążyNadciśnienie w ciąży jest dość często występującym zaburzeniem ciążowym. Z uwagi na to, że każda dolegliwość w okresie ciąży może stanowić zagrożenie nie tylko dla matki, ale także dla dziecka, dlatego nigdy nie wolno lekceważyć nadciśnienia występującego w tym okresie ani żadnej innej dolegliwości. Nadciśnienie w ciąży występuje u około 6/8% kobiet. Czym jest powodowane i dlaczego jego zmiana następuje dopiero w momencie, kiedy kobieta jest odmiennym stanie? Dotyczy to zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży.

Nadciśnienie w ciąży możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to nadciśnienie przewlekłe, z reguły występuje ono jeszcze zanim kobieta zajedzie w ciąże. Drugie zwane nadciśnieniem ciążowym pojawia się wraz z ciążą i ustępuje zaraz po jej zakończeniu. Każdy podwyższony stan ciśnienia koniecznie należy konsultować z lekarzem. Niepokój powinno wzbudzać ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg. Możliwie jak najszybszej interwencji lekarskiej wymaga ciśnienie powyżej tej normy gdyż może ono stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Do częstych objawów towarzyszących nadciśnieniu w ciąży zaliczamy stan przed rzucawkowy, czyli nagłe skoki ciśnienia krwi. Powstają one jednocześnie wraz z zatrzymaniem wody w organizmie kobiety, co prowadzi do powstawania obrzęków a czasami do białkomoczu. W tym czasie przyszła mama może odczuwać bule głowy, zmęczenie, mogą występować torsje oraz problemy z widzeniem. W niektórych przypadkach następuje ból brzucha, światłowstręt oraz duszności. Zwiększa się nadwrażliwość skórna na uderzenia. Powodem wystąpienia stanu przedrzucawkowego może być;

–           nadwrażliwość ośrodka układu nerwowego,
–           niedokrwienie macicy,
–           hiperwolemia,
–           uszkodzenie nabłonków,
–           zaburzenie przepływu krwi przez łożysko,
–           wady genetyczne.

Innym skutkiem występowania nadciśnienia w ciąży mogą być rzucawki. Jest to stan, który najczęściej występuje u kobiet, które miały wcześniej objawy stanu przedrzucawkowego opisanego powyżej. Skutkiem wysokiego ciśnienia może być niedotlenienie mózgu dziecka i co się z tym wiąże znaczne upośledzenie.

Bardzo groźne skutki nadciśnienia w ciąży

Nigdy nie należy w ciąży lekceważyć nawet najdrobniejszych objawów tej przypadłości. Nadciśnienie może wywołać takie zaburzenia i dolegliwości jak; zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność nerek oraz krążenia, uszkodzenie wątroby, krwawienia dokomorowe.

Nadciśnienie jest niebezpieczne także dla płodu. W jego efekcie może nastąpić niedotlenienie wewnątrzmaciczne, zbyt wczesne odklejanie się łożyska a nawet w niektórych przypadkach przedwczesny poród. Może także stanowić przyczynę hipotrofi, czyli zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego, co prowadzi do poronienia a nawet śmierci płodu.

Leczenie nadciśnienia w ciąży

W sytuacji wystąpienie nadciśnienia w ciąży konieczne jest regularne monitorowanie jego stanu oraz wykonanie dokładnych badań. Do podstawowych badań w takim przypadku należą monitorowanie ciśnienia krwi matki i stanu dziecka, badanie krwi, moczu, KTG oraz USG. W przypadku wystąpienia stanu przedrzucawkowego najlepiej jest wywoływać akcję porodową. Jeśli jednak dziecko nie jest jeszcze rozwinięte na tyle by przeprowadzić poród konieczne jest pozostanie matki pod stałą opieką lekarską w szpitalu. Wówczas ciśnienie można starać się obniżyć za pomocą odpowiednich leków oraz diety. Bardzo ważne jest by w tej ostatniej unikać soli oraz produktów sztucznie przetwarzanych a także tych, które zawierają glutaminian sodu. Nie zaleca się także spożywania produktów konserwowanych oraz wędzonych. Należy pamiętać, że nadwaga oraz znaczna otyłość podnoszą ciśnienie, dlatego szczególnie w okresie ciąży warto zwrócić uwagę na to, co jemy by nie szkodzić sobie ani dziecku. Dlatego dobrze jest, jeśli matka jest świadoma swojego stanu i potrafi samodzielnie przyjmować takie produkty, które obniżą jej ciśnienie i pozwolą zapobiec niepożądanym skutkom nadciśnienia.

Zobacz czego szukali internauci:

lagodne nadcisnienie w ciazy, nadcinienie w ciy, nadciśnienie w ciąży, skoki ciśnienia w ciąży, skoki cisnienia w ciazy w gorace dni

comment closed


Przeczytaj inne:
antybiotyki w ciąży
Antybiotyki w ciąży

Ciąża to szczególny czas dla obojga przyszłych rodziców. Z przyczyn oczywistych jednak uwaga koncentruje się na matce. Poddawana jest ona...

Zamknij