Zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciążyWiadomość o odmiennym stanie wiąże się z dużą radością i planami na przyszłość. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które niejednokrotnie ją zaskoczą, inne zdziwią inne staną się jej zmora. Do tych ostatnich z pewnością można zaliczyć zaparcia, które są częsta udręką przyszłej mamy. Na zaparcia w ciąży cierpi średnio około 50% kobiet. Skąd się one biorą i co je powoduje? Czy można się skutecznie bronić przed zaparciami w ciąży? Każda kobieta wyobraża sobie okres ciąży, jako sielankę przygotowującą organizm do przyjęcia na świat najcudowniejszej istotny. Niestety często to wyobrażenie odbiega znacząco o stanu faktycznego.

Główną przyczyną zaprać w okresie ciąży są hormony ciążowe, które odpowiedzialne są za spowolnienie procesów trawienia a także osłabiają pracę jelit. Nie bez znaczenia na zaparcia ma także fakt stale powiększającej się macicy, która zwiększając się uciska układ trawienny. Aby skutecznie i możliwie bezboleśnie pozbyć się przykrego stanu zaparć w ciąży bardzo ważna jest aktywność fizyczna proporcjonalna do możliwości oraz odpowiednia dieta. Zaparcia w ciąży to także wynik podwyższonego poziomu progesteronu. Jest on odpowiedzialny za rozluźnienie przewodu jelitowego i powoduje, że treść żołądka wolniej przechodzi przez układ trawienny. Problem z zaparciami może się także zwiększyć, jeśli masz problemy z anemią i musisz dodatkowo przyjmować żelazo. Aby nie dopuścić do konsekwencji zaparć, jakimi mogą być hemoroidy, czyli żylaki odbytu bardzo ważna jest wczesne podjęcie działań zapobiegawczych.

Bardzo istotną role w zaparciach w ciąży odgrywa odpowiednia dieta. Ryzyko ich powstania zwiększa się, jeśli wzrasta spożycie środków zapierających takich jak czekolada, jasne pieczywo oraz biały ryż.

Jak radzić sobie z zaparciami w ciąży?

Sposobów na lepsze samopoczucie i pozbycie się zaparć w ciąży jest bardzo wiele. Dlatego nie warto czekać aż objawy się nasilą czy zauważymy namacalne dowody na ich istnienie, ale najlepiej od pierwszych dni dbać o to by do nich nie dopuścić. Należy w diecie codziennej uwzględnić produkty bogate w błonnik takie jak; otręby, płatki owsiane, kasze, pełnoziarniste pieczywo, warzywa takie jak buraki, warzywa strączkowe, brokuł i owoce jabłka oraz kiwi. W całym okresie ciąży bardzo ważne jest picie minimum 2 litrów wody dziennie, ale także soków z warzyw oraz owoców. Zaparciom skutecznie zapobiegają ziołowe oraz owocowe herbatki, a także picie przegotowanej wody z cytryna i miodem na czczo. Spożywanie surowych owoców oraz warzyw także ułatwi przemianę materii, w szczególności suszone śliwki, morele, figi oraz żurawina. Choć nie wszystkie kobiety za tego świadome ciąża całkowicie wyklucza spożywanie alkoholu, dodatkowe jego picie może mieć wpływ na powstawanie zaparć. Bardzo ważną rolę odgrywa ruch na świeżym powietrzu o raz wykonywanie ćwiczeń.

Przeciw zaparciom

Skuteczna walka z zaparciami w ciąży przyniesie zamierzony efekt tylko w tedy, kiedy będzie systematyczna i długotrwała. Jednorazowe rozwiązanie problemu nie eliminuje go całkowicie. Aby raz, na co najmniej dziewięć miesięcy pozbyć się problemu konieczne jest unikanie lub wyeliminowanie produktów silnie przetworzonych oraz środków przerzedzających. Dlaczego? Przyjmowanie tych ostatnich może spowodować nagłe, gwałtowne ruchy robaczkowe jelit, co może doprowadzić do wywołania skurczy macicy prowadzących do przedwczesnego porodu. W okresie ciąży nie jest wskazana także lewatywa, która może także spowodować poród w terminie, który nie był wcześniej określony.

Ważną rolę odgrywa także regularne spożywanie posiłków, które nie powinny być zbyt obfite. Lepiej jeść mniej a częściej niż nadmiernie się objadać. Sprzyja to odpowiedniej przemianie materii a co się z tym wiąże eliminuje zaparcia. Jeśli jednak pomimo stosowania wszystkich z możliwych sposobów eliminacji problemu nie ma widocznych ich efektów należy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że w stosowaniu domowych metod ważne jest zachowanie umiaru szczególnie w okresie ciąży gdyż może to powodować przykre następstwa.

Zobacz czego szukali internauci:

zaparcia w ciy, zaparcia u niemowlt\

comment closed


Przeczytaj inne:
26 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży, 26 TC

Dotarliście do dwudziestego szóstego tygodnia ciąży. Świetnie. Dziecko mierzy średnio około 23 centymetrów i waży średnio 1000 g. Jest to...

Zamknij