Zioła w ciąży

zioła w ciążyCiąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety, dlatego też świadomie dobiera zdrową żywność, pije odpowiednią ilość napojów, jednym słowem dba o zdrowie. Jak wiadomo zioła to samo zdrowie czy ciąża jest jednak najodpowiedniejszym momentem, aby zaczynać je stosować? Czy zioła w ciąży nie szkodzą? W jakich ilościach i pod jaką postacią je przyjmować? Czy ziołowe herbatki mogą ci zaszkodzić?

Jeśli jesteś zagorzałą zwolenniczka picia ziół w każdej postaci to w okresie ciąży powinnaś troszeczkę zwolnić tempa z ich przyjmowaniem. Zioła pod każdą swoją postacią mają bardzo silne działanie. Zdarza się, że są silniejsze niż leki przepisywane na receptę, zwłaszcza w tedy, gdy przyjmowane są w dużych ilościach i ze znaczna częstotliwościach. Składniki, które zawarte są w ziołach oraz ich pochodnych mogą stanowić zagrożenie dla przyszłych matek. Ciężko jest określić, w jakim stopniu wpływają one na organizm matki oraz dziecka gdyż jak do tej pory nie zostało to jednoznacznie potwierdzone. Dlatego też tak istotną rolę szczególnie w tym okresie odgrywa umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli ze względu na ciąże zrezygnowałaś całkowicie z picia ziół to nie słusznie, wróć do tego nawyka, ale ogranicz jego spożycie. Bądź ostrożna i rozsądnie dawkuj sobie spożywanie ziół w ciąży. Aby spać spokojnie w trosce o ciebie oraz dziecko poniżej informacja, jakie zioła można pić w ciąży. Należą do nich;

–           pokrzywa zwyczajna – zawiera ona bardzo dużo witamin oraz mikroelementów takich jak; żelazo, wapń. Ma także działanie moczopędne.
–           mniszek lekarski – to bogate źródło witaminy A, wapnia i żelaza. Wspomaga pracę wątroby i nerek, oczyszczając organizm ze szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii
–           mniszek lekarski – ułatwia trawienie oraz przyczynia się do usuwania zmagazynowanego nadmiaru wody w organizmie
–           imbir, – co bardzo istotne w pierwszych miesiącach ciąży zapobiega on nudnościom, ma także działanie rozgrzewające
–           rumianek – ma działanie uspakajające, poprawia trawienie oraz łagodzi stany zapalne
–           melisa – działa wyciszająco, eliminuje bóle głowy oraz pomaga w zasypianiu
–           nagietek – zmniejsza ryzyko poronienia, jest bogaty w magnez oraz witaminę C
–           kora dębu – wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne. Wywar z kory dębu stosuje się zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, zranieniach, a także, jako nasiadówki przy hemoroidach. Przyspieszy gojenie się rany po nacięciu krocza i cesarskim cięciu.
–           mięta pieprzowa – łagodzi poranne nudności oraz dolegliwości trawienne.

Zioła, których należy unikać w ciąży

Dobrze posiadać wiedze, co wolno, ale jeszcze lepiej być świadomym, czego nie wolno. Zagrożenia, jakie niesie za sobą spożywanie pewnych ziół są bardzo groźne nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla dziecka. Skutkiem przyjmowania niektórych ziół może być pobudzenie macicy, co w efekcie może powodować skurcze, które doprowadzą do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Dlatego aby uniknąć nieprzyjemnych i przykrych w skutkach konsekwencji analizuj dokładnie skład herbatek ziołowych, które pijesz. Wyeliminuj całkowicie takie zioła jak; anyżek, hibiskus, jemioła, lukrecja, rozmaryn, szałwia, tymianek, krwawnik pospolity, mięta polna, serdecznik pospolity, żeń-szeń, cząber oraz chmiel, a także liście malin. Ten ostatni zalecany jest po 38 tygodniu ciąży gdyż przyśpiesza i ułatwia poród.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zawsze pamiętaj o tym by poinformować swojego lekarza prowadzącego o tym, jakie herbaty ziołowe i zioła przyjmujesz lub masz zamiar przyjmować. Lekarz poradzi ci czy pomogą ci one w określonej dolegliwości i czy są wskazane w czasie ciąży. Jeśli lekarz nie posiada dostatecznej wiedzy w tym temacie warto wstrzymać się z przyjmowaniem ziół w tym okresie. Całkowicie zabronione jest leczenie się ziołowymi mieszankami na własną rękę. Bardzo istotne jest sprawdzanie składu mieszanek ziołowych i przyjmowanie tylko tych, co, do których jesteśmy w 100% pewni, że nie zaszkodzą dziecku.

Przepis na domową herbatkę dla kobiet w ciąży

–           szklanka gorącej wody
–           sok owocowy
–           3 łyżki miodu
–           odrobina cynamonu
–           skórka z cytryny
–           jeden goździk

Zobacz czego szukali internauci:

rozstpy w ciy, nudnoci w ciy, twardy brzuch w ciy

comment closed


Przeczytaj inne:
świerzb u niemowląt
Świerzb, czyli swędząca choroba u niemowląt

Wydawać by się mogło, że medycyna XXI wieku poradzi sobie bez problemu z takimi chorobami jak świerzb u dzieci. Co...

Zamknij