39 tydzień ciąży, 39 TC

39 tydzień ciążyGdybyśmy chcieli dokładnie zmierzyć maluszka to od paluszka do czubka główki mierzy on w granicach 50 centymetrów. Waga oscyluje w granicach 3300-3500 kg. Dziecko w trzydziestym dziewiątym miesiącu nie rośnie a jedynie zwiększa masę ciała.

Dziecko

W naczyniach dziecka płynie średnio około 300 mililitrów krwi. W jelitach usilną pracę podjęła gotowa do wydalenia pierwsza kupka tak zwana smółka. Główka dziecka stanowi jedną czwartą całej masy ciała. Cały organizm jest gotowy do porodu. Nie oznacza to jednak, że proces rozwoju został całkowicie zakończony. Mózg cały czas się rozwija i następuje to w bardzo szybkim tempie.

Mama

W tym czasie swoją uwagę skoncentruj właśnie na sobie, poczuj się troszkę egoistką. Odpoczywaj, jeśli masz na coś ochotę to nie żałuj sobie i nie ograniczaj się. Drobne przyjemności i pozytywne myślenie pozwolą ci przetrwać ten czas łagodniej i radośniej a to niezwykle ważne. Pamiętaj, że dziecko czuje już razem z tobą i potrafi interpretować twoje odczucia oraz nastroje.

I choć z pewnością chciałabyś mieć już to za sobą pamiętaj, że tylko około 5 % dzieci przychodzi na świat z godnie z wyznaczonym terminem porodu. Niektóre mamy twierdzą, że dziecko przed porodem staje się bardziej wyczuwalne i aktywne. Przeciąga się oraz wierci. Jeśli jest jednak zupełnie odwrotnie wówczas niezwłocznie udaj się do lekarza lub szpitala. Być może dziecko jest troszkę leniwe, ale lepiej to sprawdzić i mieć czyste sumienie.

Obecnie przepływ krwi w ciężarnej macicy wynosi około 700ml na jedną minutę, co daje średnio około pół litra w bardzo niewielkim czasie. Szyjka macica wraz ze zbliżającym się terminem porodu z twardej zmienia się w rozpulchnioną. Zmianie ulega także jej długość, znacznie się skraca oraz zmienia swoje położenie w kierunku światła pochwy. Kolejne w kolejce nastąpi rozwieranie szyjki początkowo od strony pochwy a następnie także od strony trzonu macicy.

Tak właśnie dobiega końca trzeci trymestr ciąży. Być może niektóre dolegliwości się nasilą inne odejdą do lamusa. Z pewnością nadal będzie ci towarzyszyć nieustające parcie na mocz. Jest to nieodzownie związane z naciskiem obniżonej macicy na pęcherz moczowy. Z tego samego powodu możesz także odczuwać rozparcie w miednicy oraz duża wrażliwość bólową pośladków. Obrzęki, żylaki, zgaga to w tym czasie i tygodniu ciąży to nieodzowny jej element, do którego lepiej się przyzwyczaić niż z nim walczyć. Wszystko już niebawem się zmieni i to z pewnością na lepsze. Niektórym kobietom dokuczają hemoroidy. Na szczęście możesz bez problemu stosować maści, kremy oraz czopki, które zminimalizują tę przykrą dolegliwość.

Dużo odpoczywaj z nogami w górze i unikaj płaskiego leżenia na plecach. Dbaj szczególnie o skórę brzucha i smaruj ją oliwką oraz kremem gdyż ze względu na poziom rozciągnięcia może cię ona swędzieć.

Ten czas to nie jest najlepszy moment na długie podróże, jeśli jednak sytuacja życiowa cię do tego przymusza zabierz niezbędne wszystkie rzeczy, które mogą ci się przydać w przypadku nastąpienia akcji porodowej.

Zobacz czego szukali internauci:

39 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąża kopie w kregosup a nie czuje tego, 39tc

comment closed


Przeczytaj inne:
zioła w ciąży
Zioła w ciąży

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety, dlatego też świadomie dobiera zdrową żywność, pije odpowiednią ilość napojów, jednym...

Zamknij