36 tydzień ciąży, 36 TC

36 tydzień ciążyJeśli w tym właśnie czasie zdecydowałaś się na USG np. 4 D to wiesz już dokładnie jak będzie wyglądało twoje dziecko. Jego twarz już się nie zmieni a jego buziunia jest dokładnie taka, jaką zobaczyć po narodzeniu.

Jeśli badania wskazywały i ostatecznie potwierdziły ciąże mnoga to najprawdopodobniej termin porodu będzie wcześniejszy. Bliźnięta rodzą się wcześniej, bo w granicach 35 – 37 tygodnia ciąży.

Dziecko waży w tym tygodniu około 2800g i mierzy około 46 centymetrów.

Dziecko

Meszek, który do tej pory pokrywał skórę dziecka całkowicie zanikł i nie ma po nim śladu. Utwardzają się także kości czaszki.

Pociecha większość czasu śpi regenerując siły na poród. Posiada on już w zasadzie wszystkie funkcje, które są niezbędne do życia poza organizmem matki. Układy są już wykształcone i tylko doskonalą swoje działanie oraz wypracowuje odruchy.

Najbardziej w tym czasie wyczulony jest odruch chwytania oraz źreniczny. Ten pierwszy zapewne zapamiętasz najlepiej gdyż będzie to pierwszy uścisk palców twojego dziecka. I choć dziecko jest już gotowe na narodziny dobrze, jeśli jeszcze chwilę poczeka, da czas sobie i mamie do pełnego przygotowania się na największy cud świata. Zmniejsza to szanse na ryzyko wystąpienia powikłań. Nadal w organizmie dziecka trwa produkcja surfaktant, które odpowiedzialne są za zdolności oddechowe.

Mamusiowo

Odnosisz wrażenie, że gdziekolwiek się nie udasz tam spotykasz kobiety w ciąży, matki z dziećmi. Wszędzie tylko jeden temat, poród. Z każdym dniem temat jest coraz bardziej aktualny. Rozmowa pozwoli rozwiać ostanie wątpliwości, odprężyć się. Nie słuchaj strasznych czy tragicznych opowieści. Pamiętaj, że każdy poród jest zupełnie inny.

Najprawdopodobniej ciężko ci już oddychać i dręczy cię zgaga. Dzieje się tak ze względu na to, że macica wraz z dzieckiem uciska na przeponę. Zmienia się to tuż przed porodem około 38 tygodnia.

Ze względu na stan, w którym się znajdujesz powiększona macica uciska naczynia krwionośne. I tak, jeśli przyjęłaś pozycje na plecach to wówczas do twojego serca dopływa mniej krwi to może powodować omdlenia. Dlatego często zmieniaj pozycje. W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży macica osiąga najwyższe położenie. Ciężko ci złapać oddech gdyż przylega ona do łuków żebrowych. Nogi stają się coraz bardziej opuchnięte, ale co gorsze ten stan przenosi się także na twarz i dłonie.

Dziąsła są nadal bardzo wrażliwe i rozpulchnione, dlatego właśnie mogą krwawić podczas szczotkowania. Cały czas może ci także dokuczać uczucie zatkanego nosa pomimo braku kataru.

Zdarzyć się może, że zauważysz wyciek wód płodowych. Jeśli jest on w kolorze przezroczystym lub zielonkawym natychmiast udaj się do szpitala. Może to być oznaka rozpoczynającego się porodu.

Ważne jest byś podjęła już ostateczną decyzję, co do metody porodu. Jeśli zdecydujesz się na naturalny kierunek pamiętaj o masowaniu krocza. Jest szczególnie ważne u kobiet, które po raz pierwszy będą rodziły. Pozwala to zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia w trakcie porodu.

Zobacz czego szukali internauci:

36 tydzien ciazy, 36 tydzie ciy, 36 tydzien ciazy dziecko, 36 tydzień ciąży usg

comment closed


Przeczytaj inne:
rozstępy po ciąży
Rozstępy po ciąży

Szczęście, radość z narodzin dziecka, cudowne dziewięć miesięcy a potem niestety bardzo często szara rzeczywistość. Bardzo dużo mam boryka się...

Zamknij