Wpadki w pielęgnacji dziecka
Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna i wrażliwa na wszystkie bodźce zewnętrzne a co się z tym wiąże bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Mogą one występować przez błędy w odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto by każda mama przed narodzinami swojej pociechy zasięgnęła fachowej wiedzy i porady w temacie prawidłowego dbania o skore dziecka.
Skóra dziecka w pierwszym roku jego życia jest o 30% cieńsza nisz skóra dorosłego człowieka. Stad tez należy zachować wyjątkową ostrożność przy stosowaniu różnych preparatów oraz pudrów. Bardzo ważny jest także zdrowy rozsadek gdyż przesadzanie z np. nadmierna ilością kremu może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.
Jakie wpadki pielęgnacyjne przytrafiają się rodzicom najczęściej?
Najczęściej spotykana jest używanie środków niezgodnie z ich przeznaczeniem. Niekiedy rodzice droga dedukcji stwierdzają, iż ten krem, który jest dobry do smarowania części ciała pod pieluszka będzie także odpowiedni do ochrony i pielęgnacji twarzy. Nic bardziej mylnego to ze skora jest wszędzie delikatna to nie znaczy ze do jej smarowania można stosować tylko jeden rodzaj kremu.
Częstym błędem wśród rodziców jest także nie zwracanie szczególnej uwagi, do jakiego rodzaju problemu stosuje się krem do twarzy dziecka. Inny należy stosować w przypadku atopowego zapalenia skory inny natomiast w momencie, jeśli skora jest tylko delikatnie przesuszona. Stosowanie nadmiernej ilości kremu może także powodować blokowanie gruczołów łojowych już w pierwszych dniach życia.
Jeśli nasze maleństwo ma zdrowa skore wystarczy mydełko do kąpieli i odpowiednie nawilżenie oraz krem na odparzenia. Nigdy nie przesadzajmy z kosmetykami. Nie wolno stosować jednocześnie kremu na odparzenia oraz pudru gdyż różne preparaty mogą ze sobą wchodzić w reakcje i przynosić dyskomfort dziecku.
Innym problemem i błędem rodziców jest przygotowanie odpowiedniej kąpieli zbyt ciepłej. Pamiętaj!! Odpowiednia temperatura dla dziecka do mycia to ok 37C a cieplejsza woda tylko podrażnia wrażliwa skore dziecka i wywołuje świąt. Lekarze nie zalecają także zbyt długich kąpieli, maksymalny czas to około 5-7 minut. Pozwoli to chronić skórę przed przesuszeniem. Dodatkowo można wlać do kąpieli emolient a po wyjęciu dziecka delikatnie wklepać mleczko lub emulsje.
Przesadzenie z oliwką to także częsty występek nadgorliwego opiekuna. Oliwka przydaje się w szczególności w pierwszych miesiącach życia. W późniejszym okresie należy zachować już duża ostrożność w jej stosowaniu. Wbrew powszechnie znanym właściwością jej nadmiar może powodować odwrotny skutek od zamierzonego, może także powodować nasilenie się objawów łojotokowego zapalenia skory maluszka. Ważne jest także by wiedzieć, kiedy nie wolno stosować oliwki tj.; w stanach zapalnych skóry, w przypadku występowania potówek, zapalenia, wyprysków niewiadomego pochodzenia. Wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem.
comment closed