9 tydzień ciąży, 9 TC

9 tydzień ciążyDziewiąty tydzień, czas pędzi jak szalony, zarówno dla ciebie jak i dla dziecka. Zarodek w tym czasie mierzy około 3 cm i jest wielkości porównywalnej do monety 5 złotowej.

Staje się coraz wyraźniejszy i piękniejszy, najpiękniejszy dla każdej matki. Zarodek w tym czasie ma już wykształconą główną wargę a także zaczyna uwydatniać się dolna szczęka. I choć to wydaje się nieprawdopodobne to właśnie teraz pojawiają się zawiązki zębów mlecznych. Oczy oraz uszy zajęły już odpowiednie miejsce w główce. Siatkówka oka przybrała odcień czarny. Co zaskakujące główka stanowi ponad połowę całego ciała dziecka. Z powodu swojej ciężkości oraz wielkości przylega ona jeszcze do klatki piersiowej. Głowa to najważniejszy organ w życiu zarodka i przyszłym dziecka. W dziewiątym tygodniu rozpoczynają wykształcać się półkule mózgowe, które odpowiedzialne są za czucie oraz myślenie. W tyłomózgowiu zaś wykształca się ośrodek odpowiedzialny za oddychanie.

Ze względu na wielkość zarodka nie poczujesz jeszcze jego ruchów, ale malec doskonale potrafi już poruszać tułowiem oraz kończynami.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym czy będzie to chłopiec czy też dziewczynka to właśnie w tym tygodniu zachodzą kluczowe sprawy, które o tym zadecydują. Decyzja o płci zapadła w prawdzie już w chwili zapłodnienia niemniej jednak do tej pory płody męskie i żeńskie miały tez same komórki i gruczoły płciowe. Czas by to się zmieniło. U chłopców rozpoczyna się proces wykształcania się jąder oraz pęcherzyków nośnych u dziewczynek zaś jajeczka. Pomimo że zmiany te zachodzą nie są one jeszcze widoczne i możliwe do określenia w trakcie badania USG.

Ciało przyszłej mamy

Jedne z najbardziej widocznych zmian w twoim organizmie to piersi. To one przestają się mieścić w staniku i stają się nabrzmiałe i coraz większe. Większość kobiet cieszy się z tego stanu, niestety nie jest to zmiana na stałe. Po okresie ciąży i karmienia piersi wrócą do swojego rozmiaru, dlatego nie wywalaj dotychczasowej bielizny, jeszcze się z pewnością przyda.

Pamiętaj! Masaż w okresie ciąży nie jest wskazany. Powoduję on stymulacje wytwarzania oksytocyny, która to odpowiedzialna jest miedzy innymi za skurcze macicy. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej bielizny, która nie uciskałaby piersi, co mogłoby spowodować zatkanie przewodów mlecznych. Najlepsza w tym okresie jest bielizna sportowa lub dedykowana w szczególności dla kobiet w ciąży. Nie posiada ona grubych szwów oraz drutów.

W dziewiątym miesiącu ze względu na wzrost poziomu hormonu HCG następuje znacząca poprawa stanu skóry oraz włosów. Niestety także w tym czasie skóra narażona jest na powstawanie rozstępów, dlatego jeśli jeszcze nie stosujesz to czas najwyższy na rozpoczęcie używania kremów, które odpowiednio nawilżą twoją skórę.

W tym czasie mogą towarzyszyć ci także zachcianki. Nie ograniczaj się, ale zachowaj także umiar. Dziwne połączenia są krewetek z lodami są dopuszczalne gorzej, jeśli zapragniesz fastfoodów. Tylko racjonalne i zdrowe żywienie pozwoli prawidłowy rozwój i przebieg ciąży.

Zobacz czego szukali internauci:

9 tc, 9 tydzień ciąży, 9 tydzień ciąży wielkość zarodka, 11 tygodni ciąza, 9 tydzień ciąży plec dziecka, 9 tydzień ciąży usg, dziewiąty tydzień ciąży, tydzien 9

comment closed


Przeczytaj inne:
choroby w ciąży
Choroby w ciąży – jakie występują? Które są poważnym zagrożeniem dla matki i dziecka?

Kobiety oczekujące dziecka narażone są na różnego rodzaju infekcje i choroby. Wcześnie rozpoznane i odpowiednio leczone, nie będą zagrożeniem dla...

Zamknij