18 tydzień ciąży, 18 TC

18 tydzień ciążyBaloniku mój malutki rośnij duży okrąglutki, wraz z brzuszkiem mamy rośnie także maleństwo. Z dnia na dzień jest większe. W osiemnastym tygodniu osiąga długość około 12-14 centymetrów, ale to nie do końca prawda, ponieważ długość ta jest mierzona w pozycji, w jakiej dziecko w brzuszku tzw. księżycowej. Gdyby jednak zmierzyć malca po rozprostowaniu kręgosłupa jego długość może dochodzić nawet do 25 centymetrów i ważyć około 150g.

Warto też zdecydować się na wykonanie dobrego USG. W jakim celu? Wykonanie dobrego USG pozwoli na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia wad serca, które może być spowodowane wadami genetycznymi. Dlatego te warto na to zwrócić szczególną uwagę. Rozwój medycyny umożliwia przy wczesnym zdiagnozowaniu przeprowadzenie jeszcze w łonie matki na odpowiednim etapie ciąży zabiegu, który może uratować życie dziecku lub zniwelować powstałą wadę.

Dziecko

Osiemnasty tydzień to czas dla mózgu. Totalna burza, za która odpowiedzialność ponoszą hormony oraz emocje przyszłej mamusi. Dynamiczny rozwój mózgu następuje poprzez tworzenie się połączeń nerwowych. Aby precyzyjnie móc wyobrazić sobie ten proces, postarajmy się sobie wyobrazić kropkę o średnicy 2 mm a w niej około 124 mln połączeń nerwowych. Na takim maleńkim skrawku tkanki mózgowej znajduje się aż tyle kanalików nerwowych.

Właśnie w tym czasie wykształca się jedyna i niepowtarzalna cecha, która posiada każdy człowiek już w momencie narodzin. Są to linie papilarne. Znajdują się one na opuszkach palców i stanowią indywidualny kod genetyczny.

Swoje właściwe miejsce zajmują także uszka, które znajdują się obecnie na wysokości oczu. Nie jest to jednak ostateczny koniec procesu ich wykształcania, obecnie są one jeszcze bardzo odstające.

W tym tygodniu, jeśli zaplanowane masz USG dziecka istnieje bardzo duża szansa na poznanie płci dziecka, większość rodziców nie może doczekać się chwili, kiedy to nastąpi. Choć tak naprawdę najważniejsze, aby pociecha była zdrowa.

Mama na zdrowie

Większość przyszłych mam jeszcze zanim nastąpi docelowy poród już dużo wcześniej podziwia dziecięcą bieliznę i różnego rodzaju akcesoria niezbędne do prawidłowej pielęgnacji dziecka. Oczywiście nie jest to zabronione a raczej jak najbardziej naturalne. Nie zapominaj jednak, że na to jeszcze przyjdzie czas, skoncentruj swoją uwagę na sobie i zadbaj o siebie.  W tym czasie najprawdopodobniej dokuczają ci bóle pleców. Jest to spowodowane wyginaniem się kręgosłupa w taki sposób do takiej pozycji, która by najmniej go obciążała przy powiększającym się brzuszku. Doskonale problem ten rozwiązują ćwiczenia, głównie pływanie oraz joga. Zrównoważony i spokojny sport pozwoli ci przygotować ciało do łagodnego porodu, dlatego naprawdę warto zadbać o aktywność fizyczną.

Nie wstydź się tego, że robisz się coraz większa. To naturalna kolej rzeczy w ciąży, jeśli ktoś tego nie rozumie …cóż trudno. Nie wciskaj na siłę ubrań, które są o rozmiar mniejsze i uciskają twój powiększający się brzuszek. Ucisk bardzo niekorzystnie wpływa na dziecko, ale i na twoje samopoczucie. Rynek mody ciążowej bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego warto dobrać takie ubranie, które nie zaszkodzi dziecku i pozwoli tobie czuć się modnie i swobodnie.

Zobacz czego szukali internauci:

18-tc, zdjęcie usg brzucha w ciąży 18 tydzień, dziecko w 18 tyg ciazy, ciąża 5 miesiąc dziecko, ciąża 18 tydzień, 18 tydzień ciąży zdjęcia, 18 tydzień ciąży usg, 18 tydzien ciazy pozycja dziecka, 18 tydzień ciąży dziecko, 18 tydzień ciąży a antybiotyk

comment closed


Przeczytaj inne:
Wirus RSV
Wirus RSV

Przynajmniej połowa rodziców wie, co oznacza wirus RSV. Dzieje się tak, dlatego iż dotknął najprawdopodobniej właśnie ich dzieci. Druga połowa...

Zamknij