17 tydzień ciąży, 17 TC

17 tydzień ciążyOd ziarenka piasku, przez niewielką fasolkę aż w końcu w siedemnastym tygodniu płód osiąga wielkość dojrzałej pomarańczy. Nie oznacza to jeszcze, że to koniec, to jeszcze nie jest nawet półmetek, ale z każdym dniem dziecko rozwija się i rośnie, przybiera na wadze, zmienia się z minuty na minutę. Waga osiągnęła poziom około 100-120g i choć to jeszcze maleńko wiele funkcji i procesów życiowych już trwa i zachodzi w malutkim organizmie. Wielki człowiek mierzy już sobie od 11 do 13 centymetrów.

Dziecko

Dziecko nieustannie się rozwija. Co robi mając tak wiele wolnego czasu? Świetnie go sobie organizuje. Czas mija mu na poznawaniu swojej twarzy poprzez dotyk. Świadomość tego, że za pomocą rączek można wiele zbadać stwarza wiele możliwości. Dziecko łapie za pępowinę, podpiera sobie brodę pozostając w zadumie, czasami klaszcze lub bada swoje uszy. W ten właśnie sposób rozwija w sobie zmysł dotyku. Cóż czymś trzeba zająć rączki, jeśli w pobliżu nie ma żadnych zabawek. Dlatego płód, kiedy nie odpoczywa bardzo aktywnie spędza swój czas na poznawanie zakamarków własnego ciała. Wydaje się, iż największą frajdę sprawia mu zabawa pępowiną, ta zabawa jest w 100% bezpieczna, dlatego nie musisz się o nią martwic.

Serduszko dziecka bije coraz szybciej, obecnie w siedemnastym tygodniu przepompowuje około 30 litrów krwi dziennie. Co ciekawe bije ono dwukrotnie szybciej niż serce jego matki? Czy jest już na to przygotowane? Jego budowa jest już prawie zakończona. Dwie komory oraz dwa przedsionki. Wraz z pierwszym oddechem dziecka po przyjściu jego na świat dziurka, która znajduje się pomiędzy przedsionkami serduszka zamknie się. Obecnie krążąca krew przepływa otworem do drugiego przedsionka, jednocześnie omijając komorę pompującą krew do płuc. Co to powoduje? Dzięki tej sytuacji krew omija płuca i płynie prosto do komórek znajdujących się w organizmie.

W tym czasie szpik kostny przystępuje do ciężkiej pracy, rozpoczyna produkcję krwinek.

Dziewczynki, które do tej pory pozostawały w tyle za chłopcami przynajmniej w sferze rozwoju intymnego teraz nadrabiają stracony czas. Tworzą się jajowody, macica, pochwa, wargi sromowe.

Tlen do dziecka dostarczany jest poprzez łożysko oraz pępowinę gdyż płuca wypełnione są wodami płodowymi.

A co nowego u mamy?

W tym czasie podczas każdej rutynowej wizyty lekarz ginekolog będzie wsłuchiwał się w bicie serduszka twojego dziecka. Dzięki odpowiednim narzędziom, które posiada jest to możliwe po przyłożeniu do brzucha słuchofonu. Będzie liczył tempo oraz ilość uderzeń na minutę.

Kobieta mniej więcej w tym czasie zaczyna zauważać, że jej ubrania zaczynają się kurczyć. To normalne waga wzrasta średnio o około 3-4 kilogramy. Aby zaoszczędzić sobie przykrych dolegliwości takich jak zgaga nie objadaj się nadmiernie, lecz zjadaj mniej a częściej.

Niekiedy przyszłe mamy uskarżają się na krwawiące dziąsła lub niewielkie krwawienia z nosa. Nie należy się tym przejmować jest to nadmiar krwi, który ocenie krąży w twoich żyłach, co powoduje uciskanie małych naczyń krwionośnych.

Lekarze wskazują by przyszła mama rozpoczęła naukę spania w odpowiedniej pozycji. Czyli lewy boczek z poduszką pomiędzy nóżkami wtedy tobie i dziecku będzie najwygodniej. Pozycja ta umożliwia swobodniejszy przepływ krwi a także sprawniejszą pracę nerek.

Zobacz czego szukali internauci:

17 tc, 17 tydzień ciąży, 17 tc ciazy, 17 tydzien ciazy usg, 17 tydzień ciąży dziecko, dziecko w 17 tygodniu ciąży, usg 17 tydzień ciąży, 17 tydzien ciazy i bole brzucha, ciaza 17 tc, ciąża 17 tydzień

comment closed


Przeczytaj inne:
poród z mężem
Poród z mężem czy bez niego?

Poród z mężem to dla wielu kobiet zbędna możliwość. Wolą moment przyjścia na świat dziecka przeżywać samodzielnie. Statystyki pokazują, że...

Zamknij