15 tydzień ciąży, 15 TC

15 tydzień ciążyTo już piętnasty tydzień, od kiedy w twoim ciele powstało nowe życie, które obecnie mierzy około 10 centymetrów a jego waga waha się na granicy 50g. Być może, że właśnie ze względu na charakter pracy lub samopoczucie postanowiłaś ten czas spędzić w domu w spokoju. Możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, które w tym dziewięciomiesięcznym czasie będzie dla ciebie 100% płatne. Może je wystawić zarówno lekarz prowadzący ciąże, ale także twój lekarza pierwszego kontaktu. Najistotniejsze, aby na druczku pojawiła się informacja o odmienności twojego stanu.

Co słychać w tym czasie u dziecka?

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Mały człowiek staje się coraz większy i rośnie, szczególnie tułów goni nieustannie do rozmiaru główki. Rączki, nóżki przybierają na długości, w tym wyścigu nóżki stają się nieco dłuższe niż kończyny górne. Spokojnie z czasem wszystko osiągnie normalny stan, wielkość oraz zajmowaną pozycję.

Narządy wewnętrzne pracują. Wątroba koncentruje swoje działanie na produkowaniu żółci. To dzięki niej właśnie pierwsza po narodzeniu kupka będzie miała odcień ciemnozielony. Dzieje się tak, dlatego iż żółć przechodzi do jelit i zabarwia ich treść.

U chłopczyka, jeśli właśnie taka jest płeć twojego dziecka jąderka rozpoczynają przemieszczanie się w kierunku moszny, czeka ich wprawdzie dość długa droga gdyż miejsce docelowe osiągną dopiero pod koniec ciąży. U dziewczynek jajniki również zmieniają swoje miejsce.

Lanugo to żadna chińska nazwa tylko określenie meszku płodowego, który w tym czasie pojawia się na skórze twojej pociechy. Warto pamiętać, iż nadal jest ona bardzo delikatna i prześwitująca.

Zastanawiasz się, jako matka, co twój maluszek porabia? Otóż czas mu miło płynie na ssaniu kciuka, które przygotowuje go do ważnej czynności, jaką jest ssanie piersi po narodzinach.

Czynność ta łagodzi jego obawy i uspakaja, to naturalna reakcja na twój stan ducha.

Mama to ja!

To już ostatni tydzień pierwszego trymestru. W tym czasie większość kobiet zaczyna nowy etap ciąży, który widocznie odczuwalny w ich samopoczuciu. Zaczynasz się czuć rewelacyjnie, nudności już minęły, w niepamięć odeszły zmęczenia oraz senność.

Dzięki temu, że twoja macica uniosła się i przestała uciskać na pęcherz znacznie zostały ograniczone bieganie do toalety w celach oddania moczu. Twoje serce zwiększa „obroty”. Bije szybciej i zwiększyło minimalnie swoją objętość. W żyłach krąży coraz więcej krwi a do końca ciąży jej objętość wrośnie do około 1,5 litra.

Twoją uwagę powinno zwrócić także zwiększone nawilżenie pochwy, gdyż jest to wywołane zwiększoną objętością krwi a także zmianą wydzieliny pochwowej. Czas ten jest szczególnie podatny na infekcje, dlatego dbaj o higienę tej sfery intymnej i dobieraj odpowiednio przewiewną i zdrową bieliznę.

Dobrze jest, jeśli okres ciąży, jeśli twoje samopoczucie na to pozwala wykorzystać na skorzystanie z możliwości spędzenia wakacji. Organizm dodatkowo się zrelaksuje a ty nabierzesz sił na kolejne tygodnie oraz miesiące.

Zobacz czego szukali internauci:

15tc, 15 tc, 15 tydzień ciąży, 15 tydz ciazy, 15 Tc 4dni ciąży, ciąża 15 tydzień, zwolnienie 15 tc ciazy, 15 tc brzuch, kobieta w ciazy 15 tydz, usg 15 tc

comment closed


Przeczytaj inne:
katar u niemowląt
Katar u niemowląt

Każda matka stara się dbać o swoje dziecko jak najlepiej, nie da się jednak uniknąć sytuacji, na które pomimo usilnych...

Zamknij