16 tydzień ciąży, 16 TC

16 tydzień ciążySpójrz na swoją dłoń, to właśnie teraz twoje dziecko jest tej wielkości, która umożliwiłaby ci zmieszczenie go w jednej dłoni. Mierzy około 10 do 12 centymetrów i waży średnio od 80 do 100 g. Czas wzrostu przyśpiesza z minuty na minutę. Sama nie możesz uwierzyć, że to już szesnasty tydzień. Właśnie rozpoczęłaś drugi trymestr! Pamiętaj, aby unikać sytuacji stresogennych gdyż mają one niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Zbyt duża dostawa adrenaliny może wywołać skurcze macicy, co może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Kortykosterydy i katecholaminy to nie chińskie nazwy tylko hormony stresu. Postaraj się jak najmniej dostarczyć ich dziecku tak by po urodzeniu było spokojne i niepłaczliwe. Pamiętaj, że kiedy się denerwujesz twoja pociecha otrzymuje mniej tlenu a także substancji odżywczych, które są jej niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Dziecko

Dziecko nieustannie rozwija się i rośnie. Jego maleńki noseczek jest płaski, ale jednocześnie delikatnie leciutko zadarty, ułatwi mu to w przyszłości oddychanie podczas karmienia piersią. Kolejną zmianą, jaka zachodzi w tym tygodniu to zaczynają się wykształcać paznokcie. Oczywiście nie od razu zajmą one właściwe miejsce, do końca palca dotrą dopiero za około 4 miesiące. W tym wyścigu prym będą wiodły paznokcie u kończyn górnych a dopiero w około miesiąc później przyjdzie kolej na nogi.

W tym czasie dziecko coraz częściej ssie kciuk. Niektóre pociechy w ten sposób się wyciszają i odprężają inne bawią, wszystkie jednak podświadomie przygotowują się do pierwszego ssania matczynej piersi.

Dziecko w 16 tygodniu ciąży odczuwa dźwięki, które trafiają do niego poprzez delikatne drgania skórne. Dlatego matka musi zadbać o to by rodzaj tych dźwięków nie zakłócał spokoju maluszka, lecz uprzyjemniał mu czas w brzuszku. Ma to ogromny wpływ na rozwój dziecka. Udowodniono także naukowo, iż kobiety, które w trakcie ciąży zapoznawały swoje pociechy z np. muzyką dla dzieci, w przyszłości łatwiej im będzie zapamiętywać działając na zasadzie skojarzeń.

Ciało pociechy pokrywa nadal meszek, który opuści skórę zanim dziecko się urodzi. Część włosków pozostanie jednak na brwiach oraz głowie.

Matczyna radość

Szesnasty tydzień powinien napawać cię radością i optymizmem. Właśnie zakończyłaś etap ciąży, w którym może nastąpić poronienie. Po szesnastym tygodniu możesz czuć się bezpieczna. Na pewno zauważyłaś, że inne niedogodności także już minęły i czujesz się o niebo lepiej. Nie ma już męczących nudności, zawrotów głowy, wszystko odeszło w niepamięć. Teraz przed tobą tylko przyjemności. Stajesz się namiętna i pełna ochoty na seks. Twoje libido szaleje na całego. To doskonały czas na igraszki z partnerem, czas, który pozwoli wam na ekscytujące przeżycia sprzed ciąży.

Droga mamo przygotuj się niebawem na to, iż poczujesz pierwsze ruchy dziecka. Powinny wystąpić lada moment, książkowo występują pomiędzy 14 a 26 tygodniem ciąży. Bądź czujna i postaraj się prawidłowo odczytać ruchy dziecka, możesz początkowo pomylić je z innymi objawami takimi jak wzdęcia. Jeśli jednak nie wyczujesz ruchów dziecka koniecznie zgłoś ten fakt lekarzowi prowadzącemu.

Zobacz czego szukali internauci:

16 tc, 16tc, 16 tydzień ciąży, 16tżc, 16tc ruchy, ebobas 26 tydzień ciąży e bobas, 16 tc ile centymetrow, plod w 16 tygodniu, 16 tydzień ciąży zdjęcia, ruchy dziecka w 16 tc

comment closed


Przeczytaj inne:
32 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży, 32 TC

Dziecko osiągnęło miarę około 28 centymetrów oraz wagę średnią 1700g. Przyjmuje się, że płód w tym tygodniu dojrzałości jest już...

Zamknij