14 tydzień ciąży, 14 TC

14 tydzień ciążyMały Wielki człowiek osiągnął wielkość jabłuszka, mierzy około 9 centymetrów i waży około 35g. Zastanawiasz się jak wygląda twoje dzieciątko, co ono tam porabia w brzuszku? Instynkt macierzyński zaczyna dawać o sobie znać! Dzisiejsza technika nie wymusza na nas tylko uruchomienia wyobraźni istnieje wiele coraz doskonalszych form podglądania dziecka w czasie ciąży.

Co może robić twoje dziecko? Otóż w czasie, kiedy ty być może odpoczywasz ono bardzo ciężko pracuje połykając wody płodowe, dzięki czemu ćwiczy pracę nerek. W wyniku tego procesu powstaje mocz, którego składniki są następnie wydalany przez łożysko do krwi matki a w rezultacie następuje filtrowanie moczu przez nerki.

Maluszek dokarmiając się wodami płodowymi trenuje nie tylko nerki, ale także cały układ pokarmowy. Jest on testowany za każdym razem, gdy dostanie się do niego płyn, który zostanie wydalony.

To jednak nie są jedyne zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele w czternastym tygodniu. W tym czasie tarczyc rozpoczyna wydzielanie hormonów. A co się dzieje z resztą ciała? Główka nie zajmuje tak jak dotychczas połowę ciała dziecka a jej proporcje zmieniają się do jednej trzeciej, to naprawdę bardzo duża i istotna zmiana. Oczka w końcu znajdują się na odpowiednim dla siebie miejscu, czyli w przedniej części twarzy. Wykształcają się i rosną kolejne nerwy i właśnie, dlatego delikatne ciałko dziecka staje się wrażliwe na dotyk.

Maluszek nie tylko pracuje, ale także oddaje się zabawie chwytając np. rączkami pępowinę. Miejsca ma coraz więcej wiec i możliwości na fikanie koziołków i przemieszczanie się ma coraz więcej. Rączki i nóżki niemal, że cały czas ciężko pracują w wymachach.

Przemiana przyszłej mamy

U większości kobiet w tym właśnie tygodniu dostrzegana jest widoczna różnica w ich wyglądzie? Ale dlaczego? Czy to przez ciąże? Dzieje się tak głównie za sprawą hormonów. To dzięki nim twoje włosy się piękne, miękkie i doskonale się układają a jednocześnie słabiej się przetłuszczają.

Twoja skóra lepiej także przyjmuje kosmetyki, choć w ich przypadku zachowaj szczególną ostrożność i stosuj tylko te, które posiadaj odpowiednie normy i są dedykowane dla przyszłych mam.

Jeśli jednak nie zaobserwowałaś u siebie takich zmian poinformuj o tym lekarza gdyż może to wskazywać także na niedobór witamin i soli mineralnych. Jeśli wszystko jest dobrze możesz troszeczkę pomóc matce naturze i ufarbować włosy. Mitem jest fakt, że farbowanie włosów w tym czasie szkodzi dziecku, nie istnieją na to żadne medyczne dowody i logiczne argumenty. Nowoczesne środki do włosów są coraz częściej oparte na naturalnych składnikach, dlatego warto niekiedy przeczytać informacje zamieszczone na ulotce.

W czternastym tygodniu ciąży możesz także zacząć odczuwać mniej przyjemne skutki ciąży. Do najczęściej występujących u przyszłych mam możemy zaliczyć; żylaki lub pękające naczynka. Dzieje się tak za sprawą zawirowań hormonalnych a także nieustannie zwiększającej się masy ciała. Aby chociaż w minimalnym stopniu złagodzić ból w nogach i pozwolić im odpocząć staraj się w każdej wolnej chwili, kiedy siedzisz lub leżysz unosić nogi ponad wysokość klatki piersiowej. Istotne jest być nie podkładała np. poduszki tylko pod kostki, ponieważ w ten sposób powodujesz tylko ograniczanie przepływu krwi, ważne by nogi ułożyć na całej długości za kolanowej aż do piety. Bardzo dobrą metodą jest także uprawianie delikatnego sportu takiego jak; pływanie lub spacer.

Zobacz czego szukali internauci:

14 tc, 14 tydzień ciąży, 14 tc ciazy, ciaza 14- ty tydzien, jak wyglada dziecko w 14 tyg ciazy, ciąża 14 tydzień, wysypka w 14 tyg ciazy, usg 14 tydzień, 18 tydzień ciąży 240 g, 14 tydzien ciazy jak wyglada dziecko

comment closed


Przeczytaj inne:
25 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży, 25 TC

Czas to twój sprzymierzeniec, twój oraz twojego dziecka. Z każdym dniem staje się ono większe. W tym tygodniu osiągnie wagę...

Zamknij