19 tydzień ciąży, 19 TC

19 tydzień ciążyKażdy tydzień zbliża cię do półmetku, już, już po malunku możesz sobie gratulować wytrwałości. Twoja pociecha mierzy obecnie około 15 centymetrów a jej masa ciała jest na granicy 200- 240 g. Tylko się cieszyć.

Jeśli twoje dziecko jest chętne do współpracy w trakcie USG to najprawdopodobniej już znasz jego płeć i zastanawiasz się, jakie śpioszki wybrać, jako pierwsze. Jeśli jednak potomek unika kontaktu i odkręca się pupą, spojenie, jeśli nie teraz to w trakcie kolejnego USG z pewnością się ujawni.

Co u ciebie dziecinko?

… rosnę i rosnę, moje płucka już już prawie są wykształcone, jeszcze tylko opanowanie oddychania i gotowe. Tylko jak to zrobić w brzuszku mamy? Dziecko to dzielny człowiek, trening rozpoczyna od połykania wód płodowych i ich wypluwania. Ćwiczenie to umożliwia mu także jednoczesne wzmacnianie mięśni klatki piersiowej. A co się stanie wodami płodowymi w płucach po porodzie? Te i wiele podobnych pytań zadaje sobie wiele przyszłych mam. Otóż dziecko w momencie, kiedy przychodzi na świat zanim po raz pierwszy zaczerpuje powietrza, którym oddychasz w wyniku skurczów macicy przez nos i usta pozbędzie się większości zalegającego w płucach płynu. Co się zaś stanie z resztą? Te zostaną wchłonięte przez naczynia krwionośne.

W dziewiętnastym tygodniu dziecko zaczyna zwiększać znacząco swoją masę ciała. Czas leci bardzo szybko a malec musi jeszcze do terminu porodu około dwudziestokrotnie zwiększyć swoją masę ciała oraz co najmniej dwa razy więcej urosnąć. A czasu już coraz mniej do końca.

Uszy dziecka, które znajdują się już na właściwym miejscu zaczynają rejestrować dźwięki, jaki do niego docierają, głosy, muzykę. Świadomość tego pozwoli ci zaoszczędzić dziecku przykrych doznań spowodowanych np. przestraszeniem dziecka. Odczucia, które są przekazywane w ciąży owocują adekwatnym zachowaniem dziecka po porodzie.

Mamusia

Każdy ruch dziecka to jak największa wygrana na loterii.

Jeśli jeszcze nie udało ci się wyczuć zaczepki twojego dziecka postaraj się położyć na lewym boku, dobrze, jeśli wcześniej zjesz coś słodkiego. Pamiętaj, że pierwsze ruchy nie będą zbyt agresywne i doskonale zauważalne. Jeśli jednak czujesz delikatne drgania w okolicy brzusznej to właśnie to jest znak od dziecka.

W twoim organizmie zwiększa się nieustannie objętość krwi, może to stanowić przyczynę zawrotów głowy. Nie lekceważ tych objawów i naucz się zawczasu reagować, tak by zajmować bezpieczną pozycje dla was obojga.

W tym czasie także możesz zacząć odczuwać nieprzyjemne swędzenie brzucha. Jest to spowodowane jego wzrostem o rozciąganiem się skóry. Tak naprawdę nie ma jednego, doskonałego środka. Możesz odrobine złagodzić ten świąt poprzez stosowanie mocno nawilżającego kremu. Jego stosowanie jest możliwe nawet kilka razy dziennie, jeśli tylko przynosi ci to ulgę.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na to, co jesz. To bardzo istotne abyś nie objadała się nadmiernie, to niczemu nie służy. Jedz dla dwojga nie za dwoje to święta zasada. Jeśli teraz w trakcie ciąży zadbasz o nadmierną ilość tkanki tłuszczowej to po urodzeniu dziecka będzie ci ciężej ją pożegnać. Ale jeśli się bardzo chce to wszystko jest możliwe. Jedzenie w niewielkich ilościach, a o regularnych porach i w granicach zdrowego rozsądku pozwoli ci się cieszyć dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem.

Zobacz czego szukali internauci:

19 tc, 19 tydzień ciąży, waga dziecka w 19 tc, 19 tydzień ciąży usg, 19tc i szalejacy malec, 19tydzien ciazy, ciaza 19tydzien, 19 tc ciąży, 19 tydzień brzuch

comment closed


Przeczytaj inne:
8 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży, 8 TC

Bardzo duży odsetek kobiet traktuje ciąże, jako chorobę. Jest to bardzo złe podejście, które niekorzystnie wpływa nie tylko na matkę,...

Zamknij