22 tydzień ciąży, 22 TC

22 tydzień ciążyTy i dziecko jesteście w fazie, kiedy rośniecie. Twój brzuszek nieustannie się powiększa a twoja pociecha rośnie jak na drożdżach. W dwudziestym drugim tygodniu ciąży twoje dziecko mierzy około 19 cm i waży średnio około 460 g.

Jeśli jest to pierwsza twoja ciąża wiele sytuacji może cię zaskakiwać. Każde wątpliwości możesz bez problemu rozwiać zasięgając porady u lekarza lub w Internecie lub książce. Dobrze jest być świadomą mamą, wiedza jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Dziecko

Czy czujesz jak twój maluszek miarowo podryguje? Bardzo możliwe, że właśnie dostał czkawki, z którą musi sobie sam poradzić, więc nie wpadaj w panikę. Nawet dzięki tej dolegliwości trenuje ono przeponę. Poza tym sporo czasu spędza na ćwiczeniach oraz odpoczynku. Próbuje coraz to nowych ruchów, wymachów i zgięć. Stara się wyprostować i dźwignąć swoją maleńką główkę. Jednocześnie poprzez to działanie wzmacnia mięśnie karku. Choć może ci się to wydawać nieprawdopodobne to właśnie teraz twojemu dziecku rosną rzęsy a na jego główce pojawiają się pierwsze włoski.

Co ciekawe, jeśli bierzesz ciepły prysznic lub kąpiel dziecko odczuwa zmianę temperatury ciała? Zapewne zapragnie cię o tym poinformować przy wykorzystaniu do tego celu kuksańca lub kopniaczka. Naucz się prawidłowo odczytywać reakcje dziecka na to, co robisz tak by ograniczyć mu mniej przyjemne doznania.

Czas ten to wytężona praca wątroby, która teraz zajmuje się rozkładem bilirubiny. Powstaje ona w wyniku rozpadu czerwonych ciałek w krwi. Także układ pokarmowy jest już w pełni gotowy do tego by przetwarzać wody płodowe, które są połykane przez dziecko a następnie filtrowane przez nerki i wydalane z organizmu.

Swoją ciężką pracę rozpoczyna także trzustka, która zaczyna produkować insulinę oraz glukagon. Co to takiego? Zapewne z taką nazwą spotykasz się po raz pierwszy, nic dziwnego. To hormony, które są odpowiedzialne za przemianę cukru we krwi dziecka.

Mama

Droga mamusiu badanie USG to nie jedyne badanie, jakie musisz wykonać w trakcie całej ciąży. Przyszła mama musi oddać do analizy odpowiednią dawkę krwi oraz moczu. Wszystko w szczytnym celu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w trakcie trwania ciąży. Więc nie denerwuj się, że lekarz przy każdej wizycie się ciebie czepia, on robi to dla twojego i dziecka dobra. Sama, jako przyszła matka także powinnaś zrobić wszystko by stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Całkowicie odstawić wszelkiego rodzaju używki, zdrowo się odżywiać, ćwiczyć i spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Zatłoczone i małe pomieszczenia, dodatkowo wysoki poziom hałasu, nie wpływają korzystnie na rozwój dziecka.

Być może właśnie w tym czasie usłyszałaś od lekarza o fizjologicznej niedokrwistości i zastanawiasz się właśnie, co to takiego i z czym się wiąże? Możesz spokojnie odetchnąć gdyż w twoim stanie to dość naturalne zjawisko. Dzieje się tak gdyż zwiększa się objętość krwi, ale jednocześnie uległa ona rozrzedzeniu. Dlatego konieczna jest odpowiednia dieta, która zapobiegnie powstaniu anemii. Lekarz w celu zapobiegawczym zaleci przyjmowanie żelaza w dawce odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu. Przyjmowanie tego suplementu nie jest przyjemne w skutkach dla kobiety. Przejawia się to w zwiększeniu zaparć oraz zabarwienia stolca. Dlatego bardzo istotne jest picie dużej ilości płynów, które wspomagają procesy trawienne.

Zobacz czego szukali internauci:

22 tydzień ciąży, 22 tc, 22 tc usg, 22tydzień ciąży, ciąża 22 tydzień, ciąża tydzień 22-zdjęcia

comment closed


Przeczytaj inne:
39 tydzień ciąży, 39 TC

Gdybyśmy chcieli dokładnie zmierzyć maluszka to od paluszka do czubka główki mierzy on w granicach 50 centymetrów. Waga oscyluje w...

Zamknij